2015. augusztus 22.

Kaposi István kalandjai 18.



18

A függöny alatt nagyon meleg volt. Az éjszaka sem volt hűvös, de a táncoló tömeggel teli helyiség és a búvóhelyem levegőtlensége fokozta a hőséget. Már azon gondolkoztam, hogy mivel úgyis eleget láttam, megpróbálok előbújni rejtekemből, és hazamegyek.
Ekkor hallottam meg a színpad melletti raktárból a beszélgetést. Nem is beszélgetést, inkább ideges kirohanást.
– Értse meg! Nem tűröm, hogy a képviselők bármelyike is kinyissa a száját! Az végzetes katasztrófához vezetne. Amikor belevágtunk, mindannyian tisztában voltunk a következményekkel. Senki sem szállhat ki! Értette?
– Igen, méltóságos úr! Csakhogy a kiadások ugye nőnek, és még mindig nincs eredmény.
– Hogy merészel számon kérni? Maguk ugyanolyan hibásak, mint én. És ha nem találok ki valamit még a nyár elején, akkor már mind…, ki tudja, hol lennénk. Nem engedek belőle! Az akasztófák elkészültek, és csak arra várnak, hogy a csapataink kézre kerítsék a haramiákat. Addig mindennek úgy kell működnie, mintha mi sem történt volna!
– Igenis, uram! Ahogy óhajtja.
A beszélgetés abbamaradt, a két férfi távozott.

Milyen haramiák? És milyen akasztófák? Ez érdekes.

Kibújtam a függöny alól, és amikor meggyőződtem róla, hogy egyedül vagyok a raktárban, kilestem a folyosóra. A bal oldalon kialakított szivarszoba üres volt, de a nagyteremből ki- és bejárkáltak a bálozók. Így sosem jutok ki innen! A kijárat olyan messzinek tűnt, pedig alig tizenöt méterre volt. Ahogy bámészkodtam kifelé, a szemem sarkából észrevettem egy ablakkeretet. A szivarszoba kis, szinte lőrésszerű ablaka nyitva volt. Hát, ha nem megy az ajtón át, akkor majd kimászom az ablakon, gondoltam. Egy ugrással bent termettem az elfüggönyözött szobában, ahol csak egy apró lángú gyertya világított a karosszékek között felállított kis asztalon. Finom szőnyeg borította a földet, megadva a kényelmet az azt megillető uraknak. Egész világos van odakint, gondoltam. Ki akartam nyúlni az ablakon, amikor a kezem nekiütközött valaminek. De hiszen ez egy festmény!

Végigsimítottam a kezemmel. Egy kép volt ablakkeretbe foglalva, amelyet finom falikárpitra festettek. A kép egy udvart ábrázolt, ahol még nappal van. Még az sem tűnt fel, hogy a kép alján három tyúk is látható. Mozdulatlan tyúkok. Micsoda fajankó vagyok!
– Engedje meg, hogy meghívjam egy italra! – szólt valaki közvetlen közelről.
Valaki közeledett a folyosón. El kellett bújnom, így az „ál” ablak függönye mögé rejtőztem, és szorosan a falhoz simultam. A függöny egészen leért a földig, így csak arra kellett ügyelnem, hogy a cipőm orra nehogy kilógjon. A függöny nagyon vastag volt, és még a színpadinál is büdösebb. Nemcsak por, hanem nehéz dohányszag áradt belőle, amitől felkeveredett a gyomrom.
– Köszönöm, uram! Megtisztel – válaszolta egy fiatal férfihang.
A két férfi bejött a szobába, és leült. A függöny mögül semmit sem láttam, viszont mindent nagyon jól hallottam.
– Nos, uram! Gondolom, sejti, miről akarok önnel beszélni!?
– Igen, méltóságos úr!
– Tud valami jó hírrel szolgálni?
– Nem tudom, alkalmas-e a hely, méltóságos uram? – kérdezte a fiatalabbik.
– Csak nyugodtan beszéljen! Épp most tartják az eljegyzést, mindenki bent van a teremben. Magunk vagyunk.
– Ahogy óhajtja.
A fiatal férfi nagyot sóhajtott, mielőtt jelentésbe kezdett.
– Az az igazság uram, hogy kihűlt a nyom. Kémeink jelentése szerint a betyárok meghúzták magukat, és nem mutatkoznak. Jóformán se éjjel, se nappal. Nem tudjuk bizonyítani, hogy ők követték el a rablást.
– És a büssüi kocsmáros? Nem mondott semmit?
– Nem. Hallgat az, mint a sír. Amióta kivégezték a mikei kocsmárost, azóta egyik sem mer beszélni. Szerencsétlent fokossal kettészelték, mint egy dinnyét.
– Az baj, nagy baj… – dörmögött az idősebb.
Pár másodpercig csöndben üldögéltek, aztán folytatta a fiatalabb.
– Jól meggondolta, uram? Ha kikezd a betyárokkal, akkor nemcsak az embereim, de a saját és a családja életét is veszélybe sodorja. Ezek az emberek nem ismernek könyörületet. Ha felpiszkáljuk őket, nagy árat fizethetünk.
– Megértem az aggodalmát, de sajnos nincs más megoldás. Kézre kell keríteni a tolvajt! – mondta határozottan az idősebb férfi.
– Ha mindenképpen a betyárokra gyanakszik, akkor talán van más mód is, hogy a közelükbe férkőzzünk. – Szünetet tartott, majd folytatta: Minden férfinak van gyenge pontja. Egy asszony vagy netalán egy gyerek…
Szavait lassan nyújtotta el a másik reakciójára várva. Az mozgolódni kezdett a karosszékben. Azt hiszem, közelebb hajolt, mert szinte suttogva folytatták a beszélgetést.
– Kémeink szerint az egyik betyár szeretője és annak törvénytelen gyereke kint lakik az Ivánfa-hegyen. Rendszeresen megjelenik náluk. Úgy tudjuk, hogy a betyárok között is az egyik legrangosabb. A gyerek vélhetően a férfié. Pár hete, amikor ismét hozzájuk készült, megsebesítették a zsandárok a kisgáti kaszálónál.
– Hogy hívják? – kérdezte izgatottan.
Pár másodpercnyi csönd után, alig hallhatóan odasúgta a fiatalabbik:
– Bergán János.
Az öreg felpattant, körbejárta a szobát, és megállt a függöny előtt, mintha az ablakon bámulna kifelé. A szivar füstjét éppen az arcomba fújta, amitől erős köhögési inger kerített hatalmába. Lélegzetemet visszafojtva rángatóztam a függöny mögött, nehogy köhögésben törjek ki.
Az idősebb férfi nagyot sóhajtott, majd a fiatalabbik felé fordult, és azt mondta:
– Akkor az ég irgalmazzon nekünk!

A két férfi beszélgetése véget ért. A fiatalabbik távozott, az idősebb pedig még egy darabig bent üldögélt, aztán ő is csatlakozott a bálozókhoz.
Az eljegyzés után svédasztal várta a vendégeket az étteremben, így a kiürült folyosón és az üres bálterem nyitott ajtaja előtt észrevétlenül kisétálhattam. A pincérek nagy pezsgővel teli tálcákkal járták körbe a vendégeket, akik közül sokan már jócskán felöntöttek a garatra.

Már éjfél is elmúlt, amikor kiléptem az utcára. Egészen hazáig futottam. Nem érdekelt, hogy ki lát meg. Minél előbb otthon akartam lenni.
Szerencsére én értem haza először. Alig vetkőztem le, és bújtam az ágyba, egy kocsi állt meg a ház előtt. Anyám és Emma hazajöttek.

Egész éjjel az járt az eszemben, mit lophattak el, és kitől? És mi köze ehhez a betyároknak?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése