2015. október 24.

Kaposi István kalandjai 27.



27

A falat a kőlaptól távolodva lépésről lépésre átvizsgáltuk, végig teljes erőnkből toltunk, de nem történt semmi. Már eléggé eltávolodtunk a céltól, amikor Kálmán megszólalt:
– Várjatok csak! A plafont néztétek már?
Mindhárman összenéztünk, vállat vontunk, és Imrével szinte egyszerre válaszoltuk:
– Én nem.
– Én sem.
Aztán, mint aki hirtelen megvilágosodott, Imre futva indult vissza a rejtekajtóhoz. Mi is utána. Majdnem elgáncsoltuk egymást a nagy igyekezetben. Mindannyian elsőként akartuk megvizsgálni az ajtó fölötti mennyezetet. Imre érkezett elsőnek, és már nyomta is felfelé a sziklát teljes erejéből, ahol csak érte. Hozzáteszem, ő volt a legerősebb közöttünk.
Egy részen a plafon megmozdult, a kőlap pedig fogcsikorgatva elgördült.
– Sikerült! – ugrált örömében Kálmán, aki a fáklyát maga elé nyújtva megvilágított egy halom aranyat.
A tűz lángjánál csak úgy szikrázott a sok csillogó érme. Fényük ragyogott a sötét falak között, akár a csillagok a hideg égbolton.
Ámulattal néztük azt a rengeteg kincset. Még soha nem láttunk ilyet. Szó nélkül, hosszú percekig csak álltunk. Imre arcán széles vigyor ült, Kálmánnak és nekem pedig egyszerűen tátva maradt a szánk.
Végül mégis én törtem meg a csendet:
– Hozok be néhány zsákot. Pakoljuk bele, és tűnjünk el innen!
– Igazad van – helyeselt Imre –, elég a bámészkodásból!
Mivel csak egy fáklyánk volt, a többiek is jöttek utánam.
Kiléptem a tágas terembe, éles fájdalom hasított a fejembe, és elsötétült minden.

Úgy tűnt, órák óta fekszem a földön, de amikor kinyitottam a szemem, láttam, hogy barátaim ádáz csatát vívnak három török ruhás gyerekkel. A hangok lassan visszatértek, kitisztult a fejem. Láttam, ahogy Ferkó előhúz az övéből egy kést, és Kálmán felé döf.
Imre a másik két fiúval küzdött egyszerre. Hátát a falnak vetve próbálta őket távol tartani egy bottal. A földön heverő fáklya fényében megláttam a padlón egy másik kampós végű botot.

Felpattantam a földről, és fegyveremmel hátulról az ellenségre rontottam:
– A barátaimat nem bántod, megértetted? – üvöltöttem.
Ütöttem egyet, kettőt, aztán ki tudja, hányat. Szabadjára engedtem az indulataimat.
– Elegem van belőletek! Most legyen nagy a pofátok! Szétverem azt a mocskos fejedet! Gyere vissza! Még nem végeztem! Hadd zúzzam szét a koponyádat! Megdöglesz, te kutya!

Barátaim felbátorodva a bandára vetették magukat. Kálmán szeméből teljesen eltűnt a félelem, és egy vad harcos tüze lángolt fel benne. Imre úgy harcolt, akár egy oroszlán. A botot úgy pörgette, forgatta, mintha a karja volna. Csont reccsenését hallottam. Néhány pillanat múlva már ordítva futottak a török ruhások a szélesebb alagút irányába.
Még mindig felfokozott idegállapotban voltam, így fel sem fogtam, hogy szó szerint szétvertük az ellenséget.
– Jól vagy, Pista? – fújtatott Kálmán.
Gondolataim lassan kezdtek kitisztulni. A kezemben lévő tárgyat jobban szemügyre vettem, és akkor láttam, hogy egy gamó van nálam. Legalább két méter hosszú, erős, diófából készült pásztorbot volt, a végén rézkampóval.
– Ez nem volt semmi! – lépett hozzám Imre.
– Jól elláttuk a bajukat, annyi szent! – vigyorgott Kálmán. – De te, Pista! Azért elég ijesztő voltál, ugye tudsz róla!? – nevetett.
Zavarban voltam. Úgy látszik, a barátaimért mindenre képes vagyok.
– Ja! Igen… jól elvertem őket…

Még mindig kissé a történtek hatása alatt voltam. Imre gyorsan felkapott két zsákot, és megtöltötte őket arannyal. Csakhogy azok annyira nehezek voltak, hogy meg sem tudtuk őket emelni. Végül úgy döntöttünk, hogy három zsákba osztjuk szét, és csak annyit viszünk magunkkal, amennyit elbírunk.
Visszajönni a többiért őrültség lenne, hiszen pár órán belül itt nyüzsögni fognak a betyárok. Többet sem érdemes vinni, mert csak megnehezíti a menekülést.
A plusz súly ellenére gyorsan megtettük az utat visszafelé. Alig húsz perc múlva már a szabadban voltunk. Futólépésben hagytuk el Szentjakabot.

A sántosi úton épp a molnár kocsizott haza, aki mindjárt fel is ajánlotta, hogy bevisz minket a városba.
Menet közben megegyeztünk, hogy a zsákokat Imréék hegyoldalba vájt vermében rejtjük majd el, amíg valahogy észrevétlenül el nem tudjuk juttatni a városházára.

Emlékbe azért egy érmét a zsebembe csúsztattam, hogy emlékeztessen az első sikeres kincsvadászatunkra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése